Garbanų klinikoje esu apžiūrėjusios šimtus galvų ir turiu pastebėti, kad kas antra klientė:
- galvą plauna per retai arba netinkamai
- galvos plovimo dieną jaučiasi kalta, ,,nes nu gal galėjau dar vieną dieną pratempti...”
- tiki mitu, kad retesnis galvos odos plovimas padeda treniruoti galvos odą mažiau riebaluotis
- ant savo galvos odos ir plaukų turi susikaupusių riebalų ir senų produktų likučių sluoksnį (build-up)
Paskutiniu dešimtmečiu pasidarė taip madinga galvą plauti kuo rečiau, kad moterys pradėjo jausti net kažkokį pasiekimo ar laimėjimo jausmą, jeigu tarp plovimų ištempdavo visą savaitę. Ir iki šiol dažna moteris jaučiasi kalta, jei gyvenimo planai nesusiderina su plovimo dienomis ir galvą tenka išsiplauti truputį dažniau nei buvo norėta pagal kažkokį susikurtą idealų galvos plovimo tvarkaraštį. Per pandemiją net atgimė kelių mėnesių galvos neplovimo ekperimentai ir "no-poo" (bešampūniai) judėjimai, teigiantys, kad ilgas galvos neplovimas sunormalizuoja galvos riebalų išskyrimą ir niekas taip gerai plaukų neapsaugo ir nepamaitina, kaip mūsų skalpo sebumas (galvos odos aliejų mišinys).
Nuo plepalų prie mokslinių reikalų
Pažiūrėjome, ką sako kaimynė Anastasija ir teta Laima, o dabar pažiūrėkime į faktus ir tyrimus:
- Ant beveik visų žmonių galvos odos gyvena Malassezia grybelis, kuris minta mūsų skalpo sebumu. Šis grybelis sudaro dalį normalios odos mikrobiotos ir pats iš savęs nėra problema. Bet turbūt įsivaizduojate kokia sebumo puota prasideda ir kaip grybelis užjuda ir prisidaugina, kai galvos neplauname savaitę ar galvos neišsiplauname gerai. Skanumėlis.
- Kuo ilgiau neplauname galvos, tuo daugiau sebumo ant jos susikaupia. Kai tik sebumas pasiekia galvos odos paviršių, Malassezia grybelis ir kitos įbakterijos pradeda jį skaidyti ir sebumas chemiškai pakinta. Kuo ilgiau sebumas praleidžia ant galvos odos, tuo tie pakitimai yra didesni. Pakitusiame sebume atsiranda laisvųjų riebalų rūgščių ir oksiduotų lipidų, kurie dirgina odą ir sukelia niežulį.
- Prisiėdęs grybelis išskiria oleino rūgštį, kuri erzina odą ir sukelia imuninę reakciją: sutrinka odos mikrofloros pusiausvyra ir ląstelės, užuot atsinaujinusios reguliaru greičiu, tai daro daug greičiau. Mirusios ląstelės nespėja pasišalinti ir kaupiasi ant odos, sudarydamos pleiskanas. Taip, išgirdote teisingai. Pleiskanos yra dažniau ne sausos odos priežastis, o prastai ir per retai plaunamos riebios odos priežastis.
Galvos oda = veido oda
Taigi, jūsų galvos riebalai nėra kažkoks natūralus ir magiškas eliksyras, maitinantis odą ir plaukus. Kaip ir jūsų veido sebumas tik užkiša poras ir paūmina spuogus, taip ir galvos skalpo sebumas sukuria šiltą ir drėgną terpę įvairių bakterijų dauginimuisi. Sebumas taip pat pritraukia išorinį purvą ir dulkes. Kaip ir būtų šlykštu neplauti veido tris dienas, taip turėtų būtų šlykštu ir neplauti galvos odos.Tai pala, jūs tikrai sakote, kad galvą reikia plautis kasdien kaip ir veidą? My whole life has been a lie?
Ir taip, ir ne. Plovimo dažnumas yra individualus ir priklauso nuo genetikos ir gyvenimo būdo. Vienam tai gali būti kasdien, o kitam kas 2 savaites ir abu variantai yra vienodai sveiki, bei geri. Svarbiausia, jog būtų atspindimi savi skalpo poreikiai. Svarbu neplauti per retai ir ,,netempti”, nes to pasekmės skaudesnės. Jei galvos oda greitai riebaluojasi, sportuojate, skundžiatės (riebiomis!) pleiskanomis ar šiaip plaukai neatrodo gerai, galvą plaukitės kad ir kiekvieną dieną nejausdami kaltės. Šampūnas nėra velnias. Velnias yra tai, ką darome su plaukais po jų plovimo (ėjimas miegoti šlapia galva, plaukų džiovinimas stipriu karščiu ir t.t.)
Retas galvos plovimas, prastas galvos plovimas, galvos plovimas su prastais šampūnais, gausus sunkių kondicionierių ir kaukių naudojimas, gausus formavimo priemonių naudojimas ir jų neišplovimas nuveda į užsikimšusią galvos odą, galvos odos ligas, apsunkusias, nebesisukančias garbanas, nešvarių plaukų jausmą net po galvos plovimo, plaukų slinkimą, sulėtėjusį plaukų augimą ir visišką pasimetimą, kai sunku pasakyti:
- Ar tie plaukai slenka nuo vitaminų trūkumo ar nuo užsikišusios odos?
- Ar čia ta formavimo priemonė neveikia ar tiesiog ant mano plaukų tiek senų kaupenų, kad pro jas prasiskverbti niekas negali?
- Ar man tikrai nustojo augti plaukai ar reikia tiesiog pradėti rūpintis galvos oda lygiai taip pat kai rūpinuosi veido oda?
Paskutinė pastraipa prieš persikeliant į vonią
Tuoj pradėsime galvų plovimo revoliuciją, bet prieš tai - kad su revoliucija nepadarytume daugiau žalos nei naudos - nusistatome galvos odos tipą. Tiksliausiai tai padaryti gali dermatologas. Konsultacija kainuoja, bet sutaupysite ilgailaikėje perspektyvoje, kai nereikės aklai šaudyti ir mėtyti pinigų ant šampūnų, kurie netiks jūsų galvos odai ir jos neišplaus.
Šampūną renkamės ne pagal plauką, o pagal galvos odos tipą. Rinktis šampūną pagal plauką yra tas pats, kas rinktis veido prausiklį pagal antakius :)
Tikrieji galvos odos tipai yra 2 ir jie abu gali pleiskanoti:
- sausesnis (plausime rečiau)
- riebesnis (plausime dažniau)
Jeigu yra papildomų problemų kaip bėrimai, pleiskanos, paraudimas, stiprus niežulys, plaukų slinkimas – tuomet geriausia atvykti dermatologo konsultacijai ir aptarti tolimesnį priežiūros planą.
Teprasideda galvos plovimo revoliucija!
Kaip nejaučiate kaltės plaunant veidą, taip ir nejauskite kaltės plaunantis galvą. Sebumas yra ne kažkoks natūralus kondicionierius, maitinantis jūsų galvos odą ir plaukus, o mišinys, sukuriantis terpę ligas sukeliančioms bakterijoms. Nesilaikykite galvos plovimo grafikų. Galvą plaukite pagal poreikį: po sporto, po priemonių naudotų ant skalpo, (plaukų lako, sauso šampūno ir t.t.) ar tiesiog pradėjus riebaluotis plaukų šaknims.Kartais plaukus reikės išsiplauti kasdien, o kartais papuls ir rečiau. Bet tai ir yra esmė - stebėti savo poreikius, nes tik taip išlaikysime geriausius rezultatus ir galvos odos sveikatą nuo kurios ir prasideda sveiki plaukai.
Pasidalinti:
Kada į Garbanų kliniką neatsinešti per daug lūkesčių?
Ką daryti, kad atrodytum kaip seksuali garbanų deivė, o ne kaip elektros nutrenkta einšteinė?